Ceļa locītavas artroze: artrozes izpausmes un ārstēšana

Ceļa locītavas osteoartrīts jeb gonartroze ir slimība, kas bieži rodas vidējā un vecumā, kas rodas ar deģeneratīvi-distrofiskām izmaiņām ceļa locītavas skrimšļa audos. Jaunībā var rasties arī šāda patoloģija, īpaši cilvēkiem, kuri profesionāli nodarbojas ar sportu. Gonartrozei ir hroniska, pakāpeniski progresējoša gaita. Ilgtermiņā, ja nav nepieciešamās terapijas, šī slimība var izraisīt invaliditāti. Šajā rakstā aplūkosim ceļa locītavas osteoartrīta izpausmes un ārstēšanu.

Kā izpaužas ceļa locītavas osteoartrīts?

ceļa sāpes artrīta dēļ

Gonartrozei, kā jau teicām, ir pakāpeniski progresējoša gaita.

Šīs slimības sākumposmā pacientu satrauc nelielas sāpes ceļgalā, ko pastiprina ilgstoša fiziska piepūle, piemēram, kāpjot pa kāpnēm. Slims cilvēks var norādīt uz ceļa locītavas stīvuma sajūtu, sāpju parādīšanos staigāšanas sākumā pēc ilgas uzturēšanās stacionārā stāvoklī.

Ceļa locītavas artroze sākotnējā stadijā nav saistīta ar ārējām izmaiņām skartajā zonā. Daži pacienti sūdzas par nelielu ceļa pietūkumu. Turklāt dažreiz šo slimību var sarežģīt sinoviālā membrānas sekundārais iekaisums. Šajā gadījumā locītavas dobumā uzkrājas šķidrums, un locītavas apjoms ievērojami palielinās.

Kad slimība progresē, sāpju sindroms kļūst izteiktāks. Tas sāk parādīties pat ar nelielu fizisko piepūli, pazūd pēc atpūtas. Laika gaitā sāpes kļūst gandrīz nemainīgas, traucējot ne tikai kustības laikā, bet arī miera stāvoklī.

Ir sūdzības par būtisku kustību aktivitātes ierobežojumu locītavā. Kustoties var dzirdēt rupju čīkstēšanu. Vēlākajās slimības stadijās ceļa locītava deformējas, vēl vairāk ierobežojot kustību.

Galvenās gonartrozes ārstēšanas metodes

Gonartrozes ārstēšana sākas ar konservatīvu terapiju.

Pirmkārt, jāizvairās no pārmērīgas slodzes uz locītavu, jācenšas mazāk staigāt, ja nepieciešams, jāizmanto īpašas ortopēdiskas ierīces, piemēram, ortozes.

No zālēm sāpju mazināšanai izmanto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NPL). Gadījumā, ja NPL nedeva gaidīto efektu, var veikt glikokortikosteroīdu intraartikulāru ievadīšanu.

Turklāt intraartikulāra hialuronskābes injekcija ir sevi pierādījusi labi. 2017. gadā Medicīnas universitātes zinātnieki publicēja rakstu, kurā tika konstatēts, ka sāpju smaguma samazināšanās un locītavu funkciju uzlabošanās ar hialuronskābes intraartikulāru injekciju ir salīdzināma ar NPL lietošanu, taču ir labāks lokālais efekts. un nav sistēmiskas iedarbības.

Ārstēšanas plānā ietilpst arī:

  • Hondroprotektori;
  • Ārstnieciskā vingrošana;
  • Fizioterapeitiskās procedūras, piemēram, UHF terapija.

Ņemiet vērā, ka jebkuras zāles var lietot tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem.

Izvērstos gadījumos var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, kas nozīmē bojāto locītavu virsmu nomaiņu ar mākslīgiem implantiem.