Mugurkaula jostas daļas osteohondroze - simptomi un ārstēšanas metodes

Ar mugurkaula jostas daļas osteohondrozi, kuras simptomi un ārstēšana ir pazīstami daudziem, saskaras ievērojama daļa pieaugušo iedzīvotāju. Iemesls tam ir bieža slodze uz jostasvietu. Muguras sāpes veido aptuveni 85% osteohondrozes gadījumu, un tāpēc to simptomi un ārstēšana ir jāzina ikvienam. Tas palīdzēs novērst slimības attīstību un sniegt palīdzību pēc iespējas ātrāk.

Mugurkaula jostas daļas osteohondroze ir slimība, kas rodas lielākajai daļai cilvēku

Slimības apraksts

Saskaņā ar ICD-10 osteohondrozei ir kods M-42. Šis ICD kods ietver trīs šīs patoloģijas šķirnes:

 • juvenīlā mugurkaula osteohondroze;
 • mugurkaula osteohondroze pieaugušajiem;
 • neprecizēta mugurkaula osteohondroze.

Mugurkaula jostas daļas osteohondrozes kods ir iekļauts deformējošo dorsopātiju blokā saskaņā ar starptautisko klasifikāciju. Kaimiņgrupā, spondilopātijas, ietilpst tāda patoloģija kā mugurkaula jostas daļas spondiloze. To raksturo mugurkaula priekšējās gareniskās saites starpskriemeļu disku annulus fibrosus deģenerācija. Šī patoloģija rodas muguras pārslodzes rezultātā kā ķermeņa aizsargreakcija. Deformējošai spondilozei ir līdzīga gaita, bet tajā pašā laikā tā nedaudz atšķiras no osteohondrozes simptomiem.

Šīs mugurkaula daļas anatomiskās struktūras iezīmes, proti, tās novirze uz priekšu, nodrošina iespēju staigāt stāvus. Jostas daļa ir viena no kustīgākajām daļām, kas savieno fiksēto krustu un neaktīvo krūškurvja reģionu. Paceļot svarus, nepietiekams uzturs, zemas fiziskās aktivitātes, starpskriemeļu diski nolietojas ātrāk. To retināšanas rezultāts ir ne tikai šīs nodaļas mobilitātes pārkāpums, bet arī palielināts nervu saspiešanas risks, kā arī pakāpeniska muguras smadzeņu želatīnveida vielas izvirzīšana iegūtajā lūmenā. Starp ICD-10 patoloģijām šajā grupā visbiežāk sastopama jostas daļas osteohondroze.

Cēloņi

Kā minēts iepriekš, galvenais osteohondrozes parādīšanās cēlonis ir tieši taisna poza. Tomēr tas nenozīmē, ka šī patoloģija izpaužas visos cilvēkos.

Zema fiziskā aktivitāte var izraisīt jostas daļas osteohondrozi

Mugurkaula jostas daļas izvirzījuma attīstība izraisa provocējošu faktoru ietekmi:

 • traumatisks muguras ievainojums;
 • vielmaiņas procesu pārkāpumi organismā;
 • zema fiziskā aktivitāte;
 • liekā ķermeņa masa;
 • ilgstoša hipotermija;
 • stress;
 • iedzimtas mugurkaula patoloģijas;
 • hormonālās izmaiņas;
 • stājas traucējumi;
 • drošības pasākumu neievērošana, paceļot svarus, kas izraisa nepareizu slodzes sadali.

Šie cēloņi izraisa starpskriemeļu disku retināšanu. Disks sastāv no elastīgiem skrimšļa audiem, kas nodrošina skriemeļu savienojuma mobilitāti. Ar to deģenerāciju tiek traucēta ne tikai mobilitāte, ievērojami palielinās nervu sakņu bojājuma risks, kas stiepjas no muguras smadzenēm. Ja veselam cilvēkam tos parasti aizsargā skrimšļaudi, tad, kad tie ir atšķaidīti, saspiešanu pavada stipras sāpes.

Simptomi

Mugurkaula jostas daļas osteohondrozes pazīmes var atšķirties atkarībā no tā, kuras nervu saknes ietekmē patoloģija. Krūškurvja un jostas daļas starpskriemeļu osteohondrozei ir vairākas attīstības stadijas un katra no tām var izpausties dažādi. Liela nozīme ir arī retināšanas zonai - atkarībā no tā, kurš starpskriemeļu disks ir retināts, pazīmju smagums un raksturs izpaužas dažādi.

Mugurkaula jostas daļas osteohondrozes simptomi atbilst dažādu sakņu saspiešanai:

 • L1 un L2 raksturo jušanas traucējumi. Nejutīgums ietekmē tā saukto "jātnieku bikšu" zonu - augšstilbu iekšpusi un cirkšņus. Ar šāda veida slimības komplikāciju ar trūci, sāpīgas sajūtas nekavējoties parādās abās kājās.
 • L5 - šaušanas rakstura sāpju parādīšanās jostas rajonā. Ir arī jutīguma samazināšanās šajā zonā un lielā pirksta rajonā. Ir tās izliekuma pārkāpumi - šo simptomu traumatologi bieži izmanto, lai diagnosticētu osteohondrozi.
 • Ja tiek ietekmēts S1, raksturīgas ne tikai šaušanas sāpes jostas rajonā, bet arī jutīguma samazināšanās pēdas rajonā. Nejutīgums stiepjas no mazā pirksta līdz ceturtajam pirkstam. Arī šajā gadījumā jutīgums apakšstilbā un augšstilba ārējā virsmā ir ievērojami samazināts. Iespējami plantāra un Ahileja refleksu pārkāpumi.
 • Ja tiek ietekmēta Desproges-Gotteron artērija, tas var izraisīt pilnīgu augšstilbu un sēžamvietu muskuļu paralīzi, kā arī jutības zudumu starpenē.
 • Ar vienlaicīgu L5-S1 sakņu bojājumu, ko papildina artērijas bojājumi, tiek pilnībā zaudētas iegurņa un motora funkcijas.

Ar starpskriemeļu osteohondrozi var tikt ietekmētas ne tikai nervu saknes, bet arī asinsvadi. Tas viss var izraisīt sindromu attīstību, kas saistīti ar pamatslimību.

radikulārais sindroms

Kad saknes ir bojātas, pacienta gaita mainās. Viņam var būt sāpes ne tikai muguras lejasdaļā, bet arī apakšstilbā, augšstilbā, sēžamvietā un pat pēdās. Ar radikulāru sindromu sāpīgas sajūtas ir garlaicīgas un parādās tikai vienā pusē. Jostas rajonā ir tirpšanas un zosādas sajūtas. Sāpīgas sajūtas beidzas pēc iesildīšanās, kas rodas asinsrites stimulēšanas un sastrēguma atvieglošanas dēļ.

Išēmisks sindroms

Tas rodas asinsvadu saspiešanas un asinsrites traucējumu rezultātā iegurņa orgānos. Tas izraisa traucējumus to orgānu darbībā, kuri nesaņem pietiekami daudz barības vielu no asinīm. Tas izpaužas ar sāpīgām sajūtām staigāšanas laikā, kas izzūd atpūtas laikā. Var būt sāpes augšstilbu un sēžamvietu iekšpusē.

Skriemeļu sindroms

Rodas ilgstošas ārstēšanas trūkuma dēļ. Izpaužas kā gaitas izmaiņas, skeleta stāvoklis, noliekšanās izskats.

Piezīme:Uz vairāku disku deģeneratīvu bojājumu fona var attīstīties mugurkaula jostas daļas spondiloartroze, kā rezultātā uz kaulu zonām locītavu rajonā var sākt veidoties spici kaula izaugumi.

Slimības stadijas

Mugurkaula krūšu un jostas daļas osteohondroze attīstās pakāpeniski. Patoloģijas attīstība notiek vairākos posmos. Katru nākamo ir grūtāk ārstēt.

 1. Diska iznīcināšana. Šajā posmā pacientam ir bažas par vieglām sāpēm jostas rajonā. Diskomforts palielinās ar fizisko piepūli un neizpaužas mierīgā stāvoklī.
 2. Šķiedru gredzenu iznīcināšana. Šajā periodā attālums starp skriemeļiem jau sāk tik ļoti samazināties, ka sāk parādīties stipras sāpes. Sāpīgas sajūtas rodas ne tikai jostas rajonā, bet arī izstaro uz sēžamvietām, augšstilbiem un apakšstilbiem. Tieši ar 2. pakāpes osteohondrozi pacienti visbiežāk dodas pie ārsta.
 3. Starpskriemeļu disku trūces veidošanās. Sāpes ir pastāvīgas. Sāpju stiprums ir tik izteikts, ka pacientam sākas vienmērīgas slimības izraisītas stājas un gaitas izmaiņas. Laika gaitā attīstās kaulu deformācija.
 4. Kustību traucējumi. Sāpju dēļ pacientam ir grūtības pārvietoties. Šajā posmā invaliditāte jau ir noteikta.
Mugurkaula jostas daļas osteohondrozes progresējošā stadijā pasliktinās cilvēka motoriskā aktivitāte.

Ārstēšanas metodes

Kad parādās jostas-krustu daļas mugurkaula osteohondrozes simptomi, pacienti meklē ārstēšanu. Ar 2. pakāpes bojājumu sāpes kļūst pastāvīgas, kas traucē ikdienas dzīvi. Tas ir iemesls mugurkaula jostas-krustu daļas osteohondrozes ārstēšanas uzsākšanai.

Terapija šajā gadījumā tiek veikta vairākos veidos:

 • Fizioterapija. Tas palīdz stiprināt muguras muskuļus un palīdz saglabāt pareizu mugurkaula stāvokli, pateicoties muskuļu karkasam.
 • Masāža. Mazina sāpes, palīdz atjaunot asinsriti.
 • injekcijas. Tie ir neatņemama medicīniskās ārstēšanas sastāvdaļa. Tos var izmantot gan ātrai simptomu likvidēšanai, gan kā akupunktūru.
 • Krēmi un ziedes. Novērst sāpes lietošanas zonā, samazināt audu iekaisuma izpausmes.

Mugurkaula jostas daļas osteohondrozes ārstēšanu var veikt, izmantojot vairākas metodes - tas palīdz iegūt visizteiktāko rezultātu.

Piezīme:Jebkuru metožu izmantošana bez ārstējošā ārsta piekrišanas var būt bīstama veselībai.

Medicīniskā palīdzība

Ja pacientam ir smagi simptomi un slimība iepriekš nav ārstēta, akūtu simptomu mazināšanai izmanto medikamentus. Šis ārstēšanas virziens ietver akūtu sāpju mazināšanu un audu un orgānu normālas darbības atjaunošanu.

Pie pirmajiem jostas daļas osteohondrozes simptomiem tiek lietotas ārsta izrakstītās zāles.

NPL

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi ir viens no veidiem, kā ārstēt jostas daļas osteohondrozi tās akūtā stadijā. Šīs grupas preparāti aptur iekaisuma procesu un tiem piemīt pretsāpju iedarbība.

Bojājuma 2. stadijas mugurkaula medikamentozo ārstēšanu ar medikamentu palīdzību var veikt šādās formās:

 • Ziedes. Ziede mugurkaula jostas daļas osteohondrozes ārstēšanai tiek uzklāta tieši uz akūtu sāpju vietu. Šī līdzekļu grupa var saturēt aktīvās daudzvirzienu darbības sastāvdaļas un ne tikai novērš iekaisumu, bet arī mazina spazmas, stimulē skrimšļa audu atjaunošanos.
 • injekcijas. Palīdz neitralizēt akūtas sāpes īsā laikā. Ar injekciju palīdzību aktīvo vielu uzsūkšanās sākas ātrāk, kas palīdz atvieglot stāvokli.
 • Tabletes. Tablešu formā šīs grupas zāles lieto, ja nav akūtu sāpju.

Muskuļu relaksanti

Tie mazina muskuļu spazmas, kas atvieglo zāļu uzsūkšanos un palīdz mazināt sāpes.

Glikokortikoīdi

Tos lieto, ja nav NPL un muskuļu relaksantu lietošanas ietekmes. Tos izraksta tikai ārsts un pieņem viņa uzraudzībā.

blokādes

Preparāti vietējai sāpju mazināšanai. Nelietot ilgstoši, jo tie var izraisīt rezistences veidošanos pret aktīvajām vielām.

Terapija bez zālēm

Mugurkaula jostas daļas osteohondrozes ārstēšanu var veikt arī bez zāļu lietošanas. Šī terapija ir labi uztverta, jo tā ļauj stimulēt organisma dabisko atjaunošanos.

Terapeitiskā vingrošana ir atslēga, lai ātri atbrīvotos no mugurkaula jostas daļas osteohondrozes

Masāža

Ar mugurkaula kakla un jostas daļas osteohondrozi viena no visizplatītākajām ārstēšanas metodēm ir masāža. Tas stimulē asinsriti, uzlabo limfas atteci, kas samazina tūsku un atbrīvo no sāpēm.

Fizioterapija

Vingrošanas terapija ir iekļauta obligātajā rehabilitācijas programmā muskuļu un skeleta sistēmas slimību ārstēšanai. Vingrinājumi mugurkaula jostas daļas osteohondrozei palīdz stiprināt muskuļu rāmi, kas ļauj saglabāt pareizu muguras stāvokli. Vingrinājumu komplektu mugurkaula jostas daļas osteohondrozei izvēlas katrs ārsts individuāli atkarībā no pacienta stāvokļa. Pašatlase, izmantojot video vai ieteikumus no draugiem, var izraisīt stāvokļa pasliktināšanos.

Fizioterapijas procedūras

Mugurkaula jostas daļas osteohondrozes fizioterapija tiek izmantota, lai atvieglotu stāvokli, stiprinātu visu ķermeni, mazinātu iekaisumu un mazinātu muskuļu spazmas. Elektroforēze stimulē skeleta muskuļus, lai atbalstītu mugurkaulu. Fonoforēze, darsonvalizācija, akupunktūra un citas metodes atjauno limfas aizplūšanu un stimulē audu atjaunošanos. Šīs procedūras tiek izmantotas paasinājuma periodā un beidzas desmitajā vai vienpadsmitajā dienā pēc ārstēšanas sākuma.

Neskatoties uz daudzajiem šīs slimības ārstēšanas veidiem, ir daudz vieglāk veikt profilaksi - sportot, ēst pareizi, ievērot dienas režīmu. Tas palīdzēs pasargāt sevi no vairuma patoloģiju attīstības.