Biroja darbinieku slimība: kā ārstēt osteohondrozi - ārstu ieteikumi

Ja pamanāt pirmos dzemdes kakla osteohondrozes simptomus, jums jākonsultējas ar neirologu

Dzemdes kakla osteohondroze ir mugurkaula kakla slimība. Kā atbrīvoties no sāpēm, novērst simptomus un atrast slimības cēloņus, kā arī ārstu padomi par osteohondrozes ārstēšanu - materiālā.

Dzemdes kakla osteohondroze

Dzemdes kakla osteohondrozi parasti saprot kā mugurkaula kakla daļas starpskriemeļu disku deģeneratīvu bojājumu.

Mūsdienās termins "osteohondroze" tā klasiskajā izpratnē ir novecojis. Tagad mugurkaula sāpju sindromi tiek iedalīti specifiskos (kas rodas primāras slimības, piemēram, audzēja, infekcijas uc) un nespecifiskajos, kas nozīmē mugurkaula muskuļu un skeleta sistēmas bojājumus.

Attīstoties medicīnai, kļūst skaidrs, ka diskomforta un sāpju avots kaklā var būt dažādas anatomiskas struktūras un attiecīgi veiksmīgai ārstēšanai nepieciešama visprecīzākā un detalizētākā diagnostika.

Trūces un nervu struktūru saspiešana, kas pavada dzemdes kakla osteohondrozi, prasa operāciju

Cēloņi

Dažus slimības cēloņus ir uzskaitījis medicīnas zinātņu doktors, Mongolijas universitātes goda profesors, neirologs, pediatrs Yong Jun Choi:

 • samazināta fiziskā aktivitāte;
 • slikta stāja;
 • liekais svars;
 • ilgstoša fiziskā slodze;
 • iedzimtība;
 • mugurkaula anomālijas.

Galvenais iemesls ir nepareiza slodze uz mugurkaula kakla daļu. Visbiežāk cilvēks ilgstoši atrodas statiskā stāvoklī, kad ir saspringti kakla muskuļi (skatoties monitorā, grāmatā). Šajā gadījumā muskuļi un saites tiek slikti nodrošināti, rodas spriedze un sāk sāpēt kakls. Primārās sāpes sāpes bieži ir pirmais slimības simptoms, kas vēlāk izraisa izvirzījumu.

Kakla mugurkaula osteohondrozes kompleksā ārstēšana ietver ārstniecisko vingrošanu

Deģeneratīvie procesi mugurkaula kakla daļā sākas gandrīz no dzimšanas brīža, kad bērns sāk turēt galvu uz augšu. Palielināta slodze uz starpskriemeļu disku pakāpeniski izjauc tā uzturu un šķiedru gredzenu. Pārmērīgas slodzes dēļ pulpas kodols sāk novirzīties no centra uz perifēriju, no iekšpuses nospiežot šķiedru gredzenu un notiek diska izvirzījums. Savukārt izvirzījums rada spiedienu uz mugurkaula sakni, kas izraisa sāpes un disfunkciju. Blakus skriemeļos veidojas kompensējošas izmaiņas un kaulu izaugumi, kas ietekmē arī saknes vai barošanās traukus. Un šeit tie ir osteohondrozes kompresijas un refleksu sindromi, mugurkaula artēriju sindroms un līdzīgas problēmas.

Rietumos sāpes mugurkaula kakla daļā sauc par nespecifiskām, ja vien nav pierādīts pretējais, ja vien nav konstatēti sakņu vai barošanas trauku bojājumi. Tur tas parasti ir saistīts ar mugurkaula kakla daļas muskuļu spazmu. Ilgstoša muskuļu sasprindzinājums veicina muskuļu spazmu veidošanos ap mugurkaula kakla daļu. Spazmas ierobežo mobilitāti fasetes (starpskriemeļu) locītavās, un tas rada apstākļus palielinātai slodzei uz starpskriemeļu disku.

Starp tiem, kas sākotnēji meklē palīdzību ar kakla sāpēm, 90% gadījumu tas ir saistīts ar muskuļu spazmu. Šī izpratne paver vairāk iespēju palīdzēt šai cilvēku kategorijai.

Ja slimību ignorē, tā var provocēt smagas migrēnas, daļēju dzirdes zudumu, autonomo disfunkciju un starpskriemeļu trūces attīstību. Tāpēc nevajadzētu to ignorēt un cerēt uz labāko.

Lai atpazītu primāros cēloņus, ir izstrādāta "sarkano karogu" sistēma, kuras klātbūtne norāda uz turpmākas izmeklēšanas nepieciešamību.

Daži no šiem karogiem ir daļa no pacienta stāsta, piemēram, traumas, kas izraisīja sāpes vai vēzis anamnēzē. Citus nosaka detalizētas neiroloģiskās izmeklēšanas laikā: ja sakne ir bojāta ar diska trūci, tiek konstatēts izolēts indikatora muskuļu vājums, jutīguma traucējumi attiecīgajā zonā un specifiska refleksa neesamība. Visizplatītākais veids ir muskuļu un skeleta sāpes. Vēl viens svarīgs aspekts ir sāpju ilgums. Sāpes dzemdes kakla rajonā atkarībā no laika iedala akūtās, subakūtās un hroniskās. Hronisku sāpju sindromu problēma ir tāda, ka rodas centrālā sensibilizācija, kas var izpausties kā sāpes pret nesāpīgiem stimuliem.

Simptomi

Sākumā slimība izpaužas kā sāpes pakauša un kakla daļā, reibonis, asinsspiediena izmaiņas, galvassāpes, kakla skriemeļu kraukšķēšana, pagriežot galvu. Pēc tam ar progresēšanu un ārstēšanas trūkumu attīstās osteohondrozei raksturīgi sindromi.

Tie ietver:

 • sāpes dažādās ķermeņa daļās;
 • grūtības pagriezt galvu;
 • vispārējs vājums;
 • zems roku jutīgums;
 • dzirdes un redzes samazināšanās;
 • elpošanas problēmas;
 • reibonis un koordinācijas zudums.

Mūsu ķermenis dod mums signālus, kad ar to kaut kas nav kārtībā. Ja ir problēmas mugurkaula kakla daļā, cilvēks šajā vietā sajutīs kaitinošas sāpes. Problēmas ignorēšana var izraisīt roku nejutīgumu.

Franču neirologs un manuālais terapeits J. Velnets norāda uz tādiem simptomiem kā vājums, troksnis ausīs, sāpes pakausī un lāpstiņās, atmiņas traucējumi, iekaisis kakls un daudzi citi.

Nereti pirmā dzemdes kakla osteohondrozes izpausme ir "lumbago", kas dažkārt tiek uzskatīta par muskuļu iekaisumu (dzemdes kakla miozīts). Uz slimības fona var attīstīties mugurkaula artēriju sindroms, piemēram, asinsvadu spazmas.

Ja pamanāt pirmos osteohondrozes simptomus, jāvēršas pie neirologa, īpaši svarīgi tas ir speciālista aprakstītajos gadījumos:

Ir brīdinājuma zīmes, kas liecina, ka problēma nav muskuļos, bet citās struktūrās, un bez ārsta neiztikt. Šīs pazīmes jāzina gan ārstiem, gan kustību speciālistiem. Sakņu bojājuma, audzēja vai iekaisuma procesa pazīmes skriemeļos, diskos, starpskriemeļu locītavās. Pirmkārt, jāuztraucas par vecumu: nepārejošas sāpes nav raksturīgas bērniem līdz 15 gadu vecumam, pieaugušajiem pēc 50-55 gadiem dominē vēža modrība. Ar ārstu jāvēršas arī tad, ja sāpes mugurkaula kakla daļā parādās pēc traumas, ja tās pastiprinās un traucē guļus stāvoklī, kombinējas ar temperatūras paaugstināšanos vai parādās pēc vēža.

Sindromi

Slimībai progresējot, attīstās osteohondrozei raksturīgi sindromi.

Skriemeļu sindroms

To raksturo sāpes pagriežot kaklu, ierobežota kakla kustīgums un galvassāpes.

Radikulārais sindroms

Tas parādās, kad ir bojātas mugurkaula kakla daļas nervu saknes. Simptomi ir dažādi: sāpes, nejutīgums pakausī, nejutīgums mēles galā, sāpes atslēgas kaulā, apgrūtināta rīšana, sāpes un diskomforts plecu lāpstiņās un apakšdelmā, nejutīgums un diskomforts pirkstu galos.

Ārsti diagnosticē dzemdes kakla osteohondrozi, izmantojot instrumentālās metodes, piemēram, rentgenogrāfiju

Skriemeļu artērijas sindroms

Runā par traucētu smadzeņu asinsriti. Tas izpaužas kā migrēnas tipa galvassāpes, redzes problēmas, spiediena pieaugums, troksnis ausīs, vemšana un slikta dūša, reibonis līdz samaņas zudumam.

Sirds sindroms

Tas ietekmē sirds darbību un atdarina stenokardijas simptomus, tāpēc pacienti ļoti baidās, kad viņiem ir šādi simptomi. Raksturojas ar tahikardijas lēkmēm (paātrināta sirdsdarbība), sāpēm krūtīs, vājumu, elpas trūkumu.

Posmi

Yong Joon Choi nosauc šādas slimības stadijas:

 1. Pakāpeniski osteohondrālie audi sāk sadalīties.
 2. Uz diska parādās plaisas, un tas sāk sarukt.
 3. Dzemdes kakla asinsvadi un muskuļi ir bojāti, veidojas diska trūces.
 4. Sāk augt kaulu audi, tiek saspiesti nervu gali, rodas kustību stīvums un tiek bojātas blakus esošās locītavas.

Nav vispārpieņemtas osteohondrozes stadijas. Slimnīcas mēdza to klasificēt pēc perioda, taču tā ir novecojusi sistēma. Šobrīd tie norāda uz deģeneratīvi-distrofisku disku slimību (DDD), norādot slimības veidu: osteohondroze, spondiloartroze, spondiloze, pusmēness locītavu artroze, izvirzījumi, Šmorla mezgli. Pamatojoties uz rentgena diagnostikas pētījuma rezultātiem, ārsts norāda uz deģeneratīvas izmaiņas noteiktā starpskriemeļu diskā.

Diagnostika

Slimību diagnosticē, izmantojot magnētiskās rezonanses attēlveidošanu, datortomogrāfiju un rentgena starus.

Zelta standarts dzemdes kakla osteohondrozes diagnosticēšanā ir MRI izmeklējums. MRI var skaidri pārbaudīt kaulu struktūras, disku trūces un novērtēt to lielumu. Ja ir traucēta vispārējā asinsrite un mugurkaula artērijas simptomi, tiek veikta brahiocefālo artēriju ultraskaņa.

Magnētiskās rezonanses attēlveidošana ir visefektīvākā metode dzemdes kakla osteohondrozes diagnosticēšanai

Diagnoze tiek veikta, pamatojoties uz sūdzībām, slimības vēsturi un neiroloģiskā stāvokļa novērtējumu. No instrumentālajām metodēm klasiskā ir mugurkaula kakla rentgenogrāfija ar funkcionāliem testiem.

Dzemdes kakla osteohondrozes ārstēšana

Pēc Dr Yong Jun Choi domām, dzemdes kakla osteohondrozes ārstēšanai jābūt visaptverošai un jāietver medikamenti, manuālā terapija, masāžas, fizioterapija un ārstnieciskā vingrošana.

Sāpju gadījumā jums ir jāatvieglo skriemeļu saspiešana un jānovērš muskuļu spazmas. Saspringti muskuļi nostiprina skriemeļus un novērš pilnīgu kustību locītavās. Tam palīdzēs fizioterapija, masāža un peldēšana, akupunktūras masāžas paklājiņi. Jebkurām zālēm, kas aktīvi mazina sāpes, ir blakusparādības, tāpēc tās var lietot tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem.

Medikamenti

Tas ietver ārsta izrakstīto pretiekaisuma līdzekļu lietošanu atkarībā no blakusparādību riska.

Ja nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi ir neefektīvi, var izmantot intervences metodes: injekciju terapiju, ko bieži dēvē par "blokādi". Šajā gadījumā tiek veikta vietēja pretiekaisuma līdzekļa (hormonāla un anestēzijas) ievadīšana iekaisuma vietā. Ir vairāki injekciju veidi. Ir virspusējās, kuras var veikt pēc anatomiskiem orientieriem, bet arvien vairāk tiek izmantotas vizualizācijas kontroles metodes, virspusējām tā ir ultraskaņas kontrole, un ir arī dziļas injekcijas, kurām nepieciešama rentgena kontrole.

Neirologs izraksta dzemdes kakla osteohondrozes ārstēšanu ar zālēm.

Ne-narkotiku

Nemedikamentoza ārstēšana ietver ziežu lietošanu ar nesteroīdiem pretiekaisuma komponentiem, muskuļu relaksantu lietošanu muskuļu tonusa mazināšanai, hondroprotektorus skrimšļa audu barošanai, B vitamīnus. Ārpus paasinājuma var veikt dažādas fizioterapeitiskās procedūras un masāžas.

Medicīnas zinātņu kandidāts, sporta ārsts, rehabilitācijas speciālists, fizioterapeits, veselības veicināšanas un veselīga dzīvesveida veicināšanas vadītājs stāsta vairāk par nemedikamentozām dzemdes kakla osteohondrozes ārstēšanas metodēm.

Osteohondrozes ārstēšanas efektivitāte palielinās, ja vienlaikus tiek izmantoti vairāki fizioterapijas veidi:

 • augstfrekvences ultraskaņas viļņu iedarbība;
 • zemfrekvences lauka magnētiskā terapija;
 • amplipulsa terapija;
 • dinamiskās strāvas;
 • lāzerterapija;
 • darsonvals;
 • triecienviļņu terapija.

Ļoti svarīga ir arī masāža, kas uzlabo audu uzturu, pastiprina asinsriti un limfas plūsmu, bet tai ir kontrindikācijas (tuberkulozais spondilīts, audzēju un metastāžu klātbūtne). Masāža palīdz samazināt lokālu muskuļu sasprindzinājumu un mīkstina saistaudu spirālveida izmaiņas ādā.

Kursa sākumā procedūra ir diezgan sāpīga, bet ar ikdienas seansiem sāpes pāriet ceturtajā vai piektajā dienā. Dzemdes kakla osteohondroze ir indikācija masāžai subakūtā un pat akūtā stadijā, šajā gadījumā pirmajām sesijām jābūt maigām un vērstām uz sāpju mazināšanu.

Kakla masāžas mērķis ir panākt pilnīgu muguras muskuļu relaksāciju, tāpēc masāža tiek veikta guļot uz galda. Ja sāpes izstaro uz plecu, tad pēc galvas un kakla muskuļu darba tiek nostrādāti pleca un roku muskuļi.

Masāžas kurss tiek veikts, lai atslābinātu muguras muskuļus ar dzemdes kakla osteohondrozi

Detensora terapijajeb mugurkaula vilkšana zem sava ķermeņa svara tiek izmantota arī dzemdes kakla osteohondrozes ārstēšanā. Šim nolūkam tiek izmantots īpašs matracis vai paklājiņš ar ribu noliekšanas sistēmu. Pacients atrodas ērtā stāvoklī, procedūras laikā tiek efektīvi atslogots mugurkauls.

Ultravioletā apstarošanaTo uzskata par papildu ārstēšanu, kas veicina kalcija un D vitamīna metabolismu, kas ir īpaši svarīgi cilvēkiem, kuri saņem glikokortikoīdu terapiju. Šī metode atjauno kalcitonīna un paratirīna attiecību asinīs, tādējādi uzlabojot kalcija uzsūkšanos un stiprinot kaulu audus.

Metodes izvēle ir atkarīga no slimības cēloņiem un simptomiem. Spēcīgām sāpēm labāk kombinēt sinusoidālās un modulētās dinamiskās strāvas kombinācijā ar magnetoterapiju un darsonvalizāciju, ja primārais ir asinsvadu faktors, tad priekšroka dodama magnētiskās terapijas metodei.

Austrumu medicīna ir guvusi lielus panākumus dzemdes kakla osteohondrozes ārstēšanā. Līdztekus zāļu terapijai akupunktūra tiek uzskatīta par vienu no labākajām ārstēšanas metodēm. Galvenokārt tāpēc, ka tas izraisa enkefalīnu un endorfīnu - dabisko pretsāpju līdzekļu - ražošanu. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc osteohondrozes ārstēšanā ļoti bieži tiek nozīmēta akupunktūra, jo sāpes dažkārt rada lielu diskomfortu un tās ir daudz labāk noņemt šādā veidā, nevis ar medikamentiem. Parasti viena kursa ietvaros tiek noteiktas 10-15 sesijas, kas ilgst no 20 līdz 60 minūtēm. Procedūras būtība ir bioaktīvo punktu stimulēšana, kas palīdz organismam pašam atveseļoties, ražojot noteiktus hormonus, kas mazina iekaisumu un mazina sāpes. Akupunktūra ar osteohondrozi arī palīdz uzlabot asinsriti dzemdes kakla rajonā. Asinis ātrāk ieplūst smadzenēs, izraisot galvassāpes, troksni ausīs un reiboni.

Tā kā medikamenti un fiziskās procedūras mazina iekaisumu, ir vērts noskaidrot atsevišķu mugurkaula kakla struktūru pārslodzes iemeslu. Biroja darbiniekiem visizplatītākais provokators ir neērta ķermeņa pozīcija, atrodoties darba vietā. Ja ir iespējams uzminēt cēloni, ārsts var sniegt padomu darba (ergonomiskas) telpas optimizēšanai.

Ķirurģiskā

Ķirurģiskā ārstēšana ir indicēta nervu struktūru saspiešanas klātbūtnē, neirovaskulāri konflikti ar smagām klīniskām parādībām.

Operācijas tiek veiktas, lai izgrieztu starpskriemeļu trūces, fasešu locītavas, skriemeļu velves, kā arī paplašinātu starpskriemeļu jeb tā saukto foramen, ja ir indikācijas šīm manipulācijām.

Komplikācijas

Sarežģījumi ietver:

 • neiroloģiski traucējumi;
 • mugurkaula artērijas sindroms;
 • darbspēju zudums.

Ja ārstēšana netiek uzsākta savlaicīgi un slimība progresē, var rasties tādas komplikācijas kā ģībonis, redzes un dzirdes pasliktināšanās, muskuļu atrofija, paralīze un jušanas traucējumi.

Profilakse

Profilaktiski pasākumi ietver veselīgu dzīvesveidu, pareizu uzturu ar daudzveidīgu uzturu, periodisku iesildīšanos sēdoša darba laikā, ortopēdisko spilvenu lietošanu.

Profilakse sastāv no ģenētisko faktoru un dzīvesveida ņemšanas vērā. Un, ja nevaram ietekmēt ģenētiskos faktorus, tad esam diezgan spējīgi koriģēt ortopēdiskos traucējumus: optimizēt darba vietu, izvēlēties atbilstošu krēsla/galda augstumu (kas ir īpaši svarīgi gariem cilvēkiem).

Par pareizu guļvietas organizēšanu: optimālā ķermeņa pozīcija ir tāda, kurā tiek saglabāti dabiskie mugurkaula izliekumi un slodze vienmērīgi sadalīta pa visu ķermeņa virsmu. Šī pozīcija atrodas uz muguras vai sāniem. Kad cilvēks guļ uz muguras, mugurkauls ir atslābināts un neizjūt stresu.

Dzemdes kakla osteohondrozes gadījumā jums jāizvēlas spilvens tā, lai spilvena apakšējā mala atrastos zem galvas. Vēl viens risinājums ir mainīt galvas sekcijas novietojumu uz funkcionālas gultas, kas ļaus galvu un plecu jostu pacelt par dažiem grādiem. Tas mazinās sāpīgumu.

Guļot uz sāniem, arī mugurkaula slodze ir vienmērīga. Noteikti vajadzētu saliekt kājas, tādā veidā smaguma centrs nobīdās, slodze vienmērīgi sadalās pa augšstilbu un ķermeņa sānu virsmu. Ja gulta ir pārāk cieta, visa slodze krīt uz izvirzītajām ķermeņa daļām. Kad tas ir mīksts, ķermenis "nokarājas" un mugurkauls ieņem stāvokli, kas var šķist neērti. Vecākiem cilvēkiem labāk izvēlēties matračus, kas palīdz izvairīties no saspiešanas, kā arī tiem, kas pieraduši gulēt uz sāniem, piemēram, ar zonālu vai vairāku līmeņu svara sadalījumu.